Kobi Kredisi

Kobi kredisi aynı zamanda esnaf kredisi olarak bilinir. Esnaf kredileri günümüzdeki pek çok banka tarafından sunulmakla beraber uygun faiz oranlarıyla başvurulabilir. Elbette kobi kredisi başvuru şartlarını sağlayan esnafların alabileceği bu krediler için kredihesaplar.com üzerinden banka karşılaştırması yapabilirsiniz.

Kobi Ne Demek?

Küçük ve orta boy işletmelere KOBİ adı verilir. Ayrıca yıllık çalışan sayısı 250’den az olan kobilerin yıllık net satış rakamı da 125 milyon TL’yi aşmamalıdır. Yani bu kriterlere uyum sağlayan işletmeler kobi olarak adlandırılmıştır.

Kobi Kredisi Veren Bankalar

Kobi kredisi veren bankalar;

· Ziraat Bankası

· Yapı Kredi Bankası

· Vakıfbank

· TEB

· Şekerbank

· QNB Finansbank

· Odeabank

· İş Bankası

· ING Bank

· Halkbank

· Garanti BBVA

· Fibabanka

· Denizbank

· Akbank olarak sıralanmaktadır.

Kobi Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Kobi kredisi alma şartları bankalar tarafından belirlenmiştir. Bunlar;

· Şirket veya firmanın genel vergi borçlarından kaynaklı e-hacize uğramamış olması

· Bankaya sunulan gelir bilgilerinin yasal olması

· Firmanın ya da şirket sahiplerinin kredi sicilinin uygun olması

· Firma ortaklarının noter üzerinden yetki sahibi olması

· İpotekli kobi kredisi alınacaksa eş rızasının olması şeklinde sıralanmaktadır.

Kimler Kobi Kredisi Alabilir?

Kobi kredisini vergi levhalı olan tüm esnaf ve işletmeler alabilir. Elbette kredi sicili bu krediye uygun olanların esnaf kredisi başvuruları olumlu sonuçlanmaktadır.

Kobi Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi?

Esnaflar acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için kobi kredilerine başvurmaktadır. Ancak çoğu zaman ihtiyaç kredisinin daha mantıklı olduğunu düşünenler aslında her iki kredi arasındaki farklara sahip değildir. Örnek olarak ihtiyaç kredisi daha kolay onaylansa bile bankanın insiyatifine göre en çok 60 ay vade ile alınabilir. Ancak esnaf yani kobi kredileri çok daha uzun vadelerde kullanılabilir. Gerekli bilgileri kredihesaplar.com üzerinden takip edebilirsiniz.

Kobi Kredisi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Esnaf ve benzeri işletmeler, kobi kredisi için aşağıdaki belgelerle bankalara başvuru yapmak zorundadır;

· En az son 2 yıla ait gelir tablosu ve bilanço

· Ticaret sicil gazetesi

· Vergi levhası

· Ortaklara ait mal varlığı dökümü

· İmza sirküleri

· Varsa ortakların nüfus cüzdan fotokopisi

Kobi Kredisinde İpotek Şartı Var mı?

Kobi kredisinde ipotek şartı bulunmamakla beraber bankalar bu konuda kendi kural ve şartlarına göre hareket edebilir. Özellikle de kredi puanı orta riskli grupta olan esnaf ve işletmelerden bazen gayrimenkul ipoteği talep edilebilir. Ayrıca ipotek dışında da ek teminatlar talep edilebileceği unutulmamalıdır.

Kobi Kredisi Ne Kadar Sürede Onaylanır?

Kobi kredisi değerlendirme aşaması ortalama 1 haftadır. Fakat bankalar bu süreci başvuru sahibinin firma bilgilerine göre uzatabilir.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Esnaf kefalet kredisi, Esnaf ve Sanatkarları desteklemek amacıyla verilmektedir. Bu krediyi alabilmek için gerekli şartlar;

· Esnaf ve Sanatkar siciline kayıtlı olmak

· Esnaf ve Sanatkar olmak

· Krediye başvuru sürecinde farklı bir kredi ve kefalet kooperatifi ortaklığı bulunmamak

· İkamet yeri ya da iş yerinin kooperatif çalışma alanı içinde olmak şeklinde sıralanmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnaf kefalet kredisi başvurusu için gerekli belgelerle kooperatife müracaat edilir. Başvurunun değerlendirilmesiyle beraber 15 günlük süreçte geri dönüş sağlanır. Onay alınan kredilerler için bu süreç devam eder ancak ret yanıtı için yeni bir inceleme yapılmaz. Yine onay alan krediler için esnaflar bankaya yönlendirilir ve bankada kredi sicili incelenir. Yapılacak araştırmaların ardından onay alan işletmeler için aynı gün veya 1-2 gün içinde kredi hizmeti verilir. Başvuru sırasında talep edilen evraklar;

· Esnaf sicil belgesi aslı ve fotokopisi

· İkametgah

· Vesikalık fotoğraf (4 adet)

· Oda faaliyet belgesi

· Kefiller de kimlik belgesi, ikametgah ve vergi levhası ile ilgili kooperatife başvurabilir.

Kobi Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kobi kredisi hesaplamak için kredihesaplar.com üzerinden destek alabilirsiniz. Bankaların güncel faiz oranlarını inceleyebilir ve teminat bilgilerine de anında ulaşabilirsiniz.

Kobi Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kobi kredisi başvurusu için öncelikle bu desteğe neden ihtiyaç duyulduğu belirlenmelidir. Daha sonra yukarıda sıralanan bankaların KOBİ destek biriminden randevu alınarak gerekli bilgiler talep edilir. Talep edilecek evrak ve teminatlarla ilgili detaylı bilgileri aldıktan sonra faiz oranları, geri ödeme koşulları ve diğer süreçler tamamlanarak kredi hizmeti sunulmaktadır.

Kobi Kredisinde Yapılandırma Var mı?

Kobi kredisi yapılandırma süreci, geri ödemede zorluk çeken esnaf ve işletmeler için uygulanabilir. Sadece vadeyi uzatan bir uygulama olmakla beraber bankadan yapılandırma talebinde bulunan esnaflar bir süre onay sürecini bekleyecektir.

Kobi Kredi Paketlerinin Avantajları Nelerdir?

Kobi kredisi genelde paket olarak sunulmaktadır. Bu paketler sayesinde POS cihazı başta olmak üzere iş yeri geliştirme kredisi, ticari kart, iş yeri üyeliği, yatırım ve proje kredileri gibi farklı uygulamalar da kullanılabilir. Ayrıca gayrinakdi ve dış ticaret kredileri de bu süreçte bankaların sunduğu imkanlar arasındadır.

Devlet Destekli Kobi Kredisi Nedir?

Devlet destekli kobi kredileri yılın belirli dönemlerinde sunulmaktadır. Faizsiz olarak verilen bu kredilere KOSGEB kredisi adı verilir. Orta ve küçük işletmeler için sunulan KOSGEB kredileri, bankaların verdiği esnaf kredisinden farklıdır. KOSGEB veritabanına kayıtlı olma şartı olan bu kredide başvuru onaylandıktan sonra faizsiz esnaf kreds alınabilmektedir.