Kredi ve Kredi Kartı Hakkında Soru-Cevap

Kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi borcu yapılandırma için en etkili yol hangisi? Konut kredi faizleri ne zaman düşer? Maaşın kaç katı kredi limit açılır? Ve daha fazlasını burada bulabilirsiniz.

1- Ek hesap kredi puanını yükseltir mi?

Yükseltir. Ek hesap Findeks’te kredili bir mevduat hesabıdır. Her bankada farklı farklı isimler verilmiş olabilir. Denizbank’ta Kurtaran Hesap, İş Bankası’nda Ek Hesaptır. Ama onların genel adı kredili mevduat hesabıdır ve bu hesap kredi notunuzu her şekilde yükseltir.

2- Borcun bankadan varlık yönetim şirketine devredilip edilmediğini nereden öğrenebiliriz?

Bankanın müşteri temsilcisinden öğrenebilirsiniz.

3- Şirketin üstüne araç kredisi ne zaman çıkar?

  1. ayından sonra çıkabilir.

4- Bütün borçlarımı yapılandırıp tek borç altına topladım. Yaklaşık 45.000 TL borcum kaldı. Polis memuruyum. Bu tutarı toplu ödesem sicilim ne kadar ne zaman sonra düzelir?

Devlet memuru olduğunuz için hızlı bir şekilde farklı bir kredili ürünler de varsa elinizde hemen kredi vermeye başlıyorlar. Uzman çavuşlar, polisler ve 657 sayılı devlet memurlarına Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası çok sicile bakmıyor. Borçlar temizlendiyse eğer yine bir kredi limiti oluşturuluyor. Çünkü arkasında devlet olduğundan dolayı.

5- Banka sicil affı çıkınca kredi puanım en üst seviyeden mi başlar?

Hayır. Bu konu vatandaşları çok yanıltıyor. Sicil affı deyince kredi notunuz 1500-1600’den mı başlayacak sanıyorsunuz? Sicil affı ile kredi notu aynı şey değil. Sicil affı demek; geçmişteki kötü sicilini biz görmezden geliyoruz demektir. Kredi notu ise; hali hazırda kullanmakta olduğunuz kredili ürünlerden oluşan 8-10 tane bankanın toplanıp Findeks çatısında oluşturduğu puanlamanın adıdır.

6- Konut kredi faizleri ne zaman düşer?

Bu sorunun cevabı tamamen ülke ekonomisiyle alakalı bir konu. Aslında bunu biraz mantıklı düşünürsek herkes bulabilir. Bankalar ne yaptı? %18-19’a varan mevduat faizleri vermeye başladığında pahalı aldığı parayı nasıl ucuza verecek ki? Şu anda faizler yüksek banka parayı pahalı alırken, vatandaşa ucuz bir kredi sunmasının imkânı yok.

7- Kredi derinliği oluşması için kaç adet kullanmak gerekir?

Bazen 1 adet bireysel kredi kullanmak bile yeterli oluyor.

8- 350.000 liralık peşinatsız sıfır bir araç tahminen ayda ne kadar taksiTle alınabilir?

200.000 lira kredi çekilerek alınan bir araba, 200.000’nin 36 ay vade ile 7500 lira olarak ödeniyor. Ama bu WV doğuş finanstan 48 ay vade le aldığınızda taşı rkredisini 48 ay vade ile aldığınızda biraz daha düşük olur, mesela 5.000 lira olur. Ama 48 ay boyunca faizler çok yüksek bu zamanda böyle riske girilmemesi daha mantıklı olacaktır.

9- Banka ile görüştüm ayda 2 defa ödeme yaptığım için riskin oluşmadığı söylendi. Benim limitim 1000 TL. Ayda 2.000 TL ödeme yapıyorum. Bu bana artı mıdır? Banka hesap kesiminden birkaç gün sonra ödesem ne olur?

Banka hesap kesiminden birkaç gün sonra ödemek size artı puan kazandırır. Özellikle son gününe kadar beklemeyin. Kredi kartlarınızın limitlerini sonuna kadar kullanmayın. 3. Kendinizi kredilere boğum mahvetmeyin. Maaşınız kesinlike 5.000 tl ise kredi taksitleri 5.000 tl nin %35’ini kesinlikle geçmesin.

Ayağınızı yorganınıza göre uzatın. Pandemi desteği, destek kredisi hepsine giriyorsunuz. Biliyoruz esnaflar çalışanlar çok zor durumda ancak siz kendinizi kredilere gire gire hükümet otomatikman çok hibe vermek yerine kredi vermeyi tercih etti. Amerika’da 900 milyar dolar para dağıtıldı. Kişi başına 2.000 dolar para dağıtıldı. Bunu Türkiye’ye uyarlarsak kişi başı 2.000’er lira dağıtılsa ülke kalkınırdı.

10- Findeks puanlar ne zaman güncellenir?

Findeks puanları kişiye göre değişmekle birlikte ayın ilk haftası güncellenmiş olur diye düşünüyoruz.

Kuveytturk ten kredi kartımın blokesi kalktı. 10 gün önce limit yükseltmek istedim henüz cevap gelmedi. Ne yapmalıyım?

Beklemelisiniz. Şu an bu duruma yapabileceğiniz bir şey yok.

11- Limited şirketi yerine şahıs şirketine geçsek bir süre sonra ticari kredi çıkar mı?

Şahıs şirketiyken direk olarak şahsi kredi notunuza bakılır. Findeks kredi notunda görünür. Ticari limitler bazında görülür. Ama limited şirketi olduktan sonra limited şirketi kendi başlına bir tüzel kişilik olduğundan dolayı fazla sizin bireysel kredi notunuza bakmazlar. Bireysel tarafına ara sıra baktıkları an ticari kredi kullandıracaklardır. Kredi notu yine sizi destekleyecekler.

12- Kredi kartından bloke ne zaman kalkar?

Kredi kartından bloke ortalama 1 takvim yılında 12 ay boyunca düzenli ödeme yaptığınızda bloke teminatlı kredi kartının blokesi kalkar.

13- Kredi derinliğini oluşturmak için ne yağmalıyız?

Kredi derinliğini oluşturmak için 2.000 TL ile bir bankaya gidin, bu parayı size teminat olarak vermek istiyorum deyin. Siz bana bunu 12 ay vade ile taksitli kredi olarak kullandırın. Bunun faizini kabul ediyorum dediğinizde sizin bir kredi derinliğinizi oluşur. Çektiğiniz krediyi düzenli olarak 6 ay ödediğinizde başka bankalardan size 5-10-20 bin TL kredi onaylanmaya başlıyor.

14- 1.500-1600 kredi notum var ama bir tane kredi olduğundan dolayı banka bana güvenip kredi vermiyor. Ne yapmalıyım?

Teminatlı kredi kartı başvurusu yapmak sizin işinize yarayacaktır. 2-3-5 bin elinizde ne kadar paranız varsa bu parayı bankaya götürüp bunu bloke ederek, bu para üzerinden kredi kullanmak istiyorum deyin. Kullanmış olduğunuz kredinin 6 ay taksitle ödediğinizde kredi notunuzu yükseltmiş olursunuz. Ve kredi kartı kullanırken ödeme performanslarından ziyade bireysel kredilerdeki ödeme performansları yeni kredi başvurularına çok büyük referans oluyor.

15- Gelirim yok sadece ev ipoteğiyle 15.000 kredi almaya ihtimalim var mı?

Fiba Banka, Burgan Bank, Aktif Bank gibi bankalara maaş yazısı göstererek, tapunuzu göstererek, 15 değil 50-60 bin lira kredi de kullanabilirsiniz. Tabii ki geçmişte kredi sicilinizde sıkıntı varsa sorun olabilir. Siciliniz bozuksa tapu ile de bazen kredi çıkmayabiliyor.

16- Hesapta para durması kredi başvurusu için iyi bir durum mu?

Evet. Hesaplarda küçük küçük mevduatlar bulunması bizim kredi alırken referansımız olabiliyor. Bizim boşta olan hesaplarımızı kapalı tutmamız kredibilitemizi etkileyebiliyor. Boşta duran hesaplarımız pasif hesaplarımız kullanmadığımız hesaplarımız kredi notumuzu etkileyebilir. Findeks’i etkiler demiyoruz. Dolaylı yoldan kredi verilirken en az 130-140 aşaması var. Mevduatınızı, birikimleriniz, yatırımlarınız, maaşınız, eşiniz çalışıyor mu, eşinizin maaşı, ev kendinizin mi vs. vs.

Bir kredi başvurusu yaptığınızda robot sizi 130 aşamadan geçiriyor ki sizin kredibilite durumunuz net olarak anlaşılsın ve buna göre bir puanlama oluşturulsun. Bu oluşturulan skora göre size bir limit tanımlansın. Aslında bunun adı bir çeşit limit çalışmasıdır.

17- Ana borç 15.000, varlık şirketi avukatına 6.000 vereyim dedim hayır 15.000’e kapatalım dedi. Temerrüt faizleriyle 68.000 olmuş ne yapmalıyım?

Siz 68.000’lik borcu 15.000’e kapatalım diyen varlık şirketinin borcunu hala kapatmıyorsanız. Burada sizin büyük sıkıntılarınız var demektir. Daha bu nereye inecek? Başka şeylerin peşindesiniz anlamına gelir. Hem borcun arkasında durmuyorsunuz. Hem yapılan indirimde hala bu borcu ödemek istemiyorsanız burada büyük bir art niyetiniz var demektir.

18- Maaşımın kaç katı kadar kredi kartı limit açılır?

Bunun net bir cevabı yok. Maaşın şu kadar katına kredi limiti açılıyor şeklinde artık bir cevabı yok. Bu tamamen sizin o an elinizde neler var ona bağlı. Kredi kullanacaksınız ama elinizdeki mal varlığı ne? Arabanız var mı eviniz var mı, gayrimenkulleriniz var mı, çalıştığınız bir iş var mı? Bunların her birinden kredi alırken size referans olacak. Size bir şeyler referans olmalı ki banka size güvenip kredi verebilsin.

19- Kredi kartı borçlarım var. Ödemelerim düzensiz. Kredi puanım çok düşük kredi alamıyor. Ne yapmalıyım?

Kredi kartı borcu ödemelerinizi düzenli bir hale getirip. Bankaya ufak bir miktar para yatırıP önce kredibilitenin yolunu açmanız gerekiyor.

20- Kredi kartı yapılandırma da hepsini ödersem kartı kullanıma tamamen açarlar mı?

Açarlar. Findeks puanı düşük bir tane icra dosyanız var. Önce bu dosyayı kapatın. Sonra yapılandırmayı ödeyin. Sonucunda o kredi kartını kullanıma açarlar.

21- Düzenli fatura talimatı vermek Findeks skoru için faydası olur mu?

Findeks için kötü bir davranış değil ancak bankalar arasındaki kendi risk analizinde sizin vermiş olduğunuz otomatik ödemelerin hesabınızdan düzenli ödenip ödenmediği bankalar arası risk merkezi raporunda çıkar. Rapor demeyelim de kendi aralarındaki havuzda bunu görürler.

Sizin aslında bankalara otomatik ödeme talimatı vermeniz bunun kredi kartlarından ve hesaplardan düzenli ödeme olması vermiş olduğunuz otomatik ödemelerde o banka sizi limit açarken oraya bakıp değerlendirebilir.

Kısaca; hangi bankaya otomatik ödemeleri verdiyseniz o bankadaki başvurunuz iyi yönde değerlendirebilir.

22- 4 yıldır kara listeden çıkamadım. Findeks puanım 1300. Kara listeden çıkmak için ne yapmalıyım?

Kara listeden çıkmak için borçları kapatın, bloke teminatlı kredi kartı alın, bir yıl düzenli ödeyin. Daha hızlı hareket etmek için bir bankaya teminat yatırım bloke ettirip kredi kullanın ve kredi derinliğini oluşturmaya başlayın.

23- Kredi ödemesini 1 ay geriden geliyorum. Bu kredi puanımı çok etkiler mi?

Düzenli bir şekilde yapıyorsanız etkiler. Bunu birkaç kez yaparsanız bunu görmezden gelebilirler. Ama sürekli bu şekilde ödüyorsanız olumsuz etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.