Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusu yapmadan önce kredi hesaplama yaparken bankaların kredi faiz oranlarını iyi bilmek gerekiyor. Uygun koşullarla kredi veren bankaların tespiti için her şube ile görüşebilirsiniz. Dönem dönem daha uygun faiz oranları ile kampanyalar yapılabilmektedir.

Hangi bankadan kredi başvurusu yapacak olursanız olun bilmeniz gereken temel konulara yer verdik.

Bunlardan ilki; konut kredisi alırken gayrimenkulün değerinin ekspertiz değerini sadece %80lik bölümüne kadar kredi alabilirsiniz.

100.000 TL değeri olan bir konutun ekspertiz değerinin de 100.000 TL’ye çıkması durumunda sadece 80.000 TL’lik kısmı için konut kredisi çekebilirsiniz. 

Bunun dışında diğer masraflarınız da var.  Eğer komisyoncu varsa %3, alım satım harçlarının tamamı size ait ise %2+2= %4, yaklaşık %20 peşinat, %4 alım satım harçları, %3de komisyon ve bunun üzerine dosya masrafları ve ekspertiz bedelleriyle beraber yaklaşık %28lik bölüm cebinizden çıkacak. O halde sizin %80lik bölüm için değil %72lik bölüm için hesap etmeniz daha mantıklı olacaktır.  Çünkü cebinizden çıkacak bu tutarları son ana bırakmamalısınız. 

Kredi hesaplama nasıl yapılır? 

Kredi hesaplamasında ana değişkenlerden birincisi faiz, ikincisi dönem ve üçüncüsü ise ne kadarlık bir miktara aldığımıza ilgili olarak değişiyor.  Kredi alacağımız miktarı sabit tutarsak konut kredisi faiz oranları dönemle birlikte değişmektedir. Vade süreleri de yine sizin ödeme kabiliyetinize göre değişmektedir.  Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre konut kredisi kullanımında genellikle 4 ile 7 ay en fazla tercih edilen dönemler olmakla birlikte ülkemizde konut kredisi faiz oranlarında artış olduğu zaman tüketiciler 2-3 yıla kadar vade sürelerini kısaltabilmektedir.  Konut kredisi faiz oranları düştükçe de bu vadeler 7-8 yıla kadar çıkabilmektedir. 

Örneklersek; Konut kredisi faiz oranları 1.23, 1.40, 1.50 çıktığı zaman vadeler 2-3 yıla kadar kısaldı.  Konut kredisi faiz oranları 0,75-0,802ler dolaylarında gezdiği zamanlarda ise vadeler 7-8 yıla kadar çıkmıştı.  

Vade süresini uzatmak taksitlerde size rahatlatacaktır ancak şöyle bir hesaplama yaptığımız zaman farkı çok daha net görebilirsiniz. 

Sizin için bir örnek hesaplayalım.  Örneğin; 100 bin lira için 5 yıllık bir kredi kullansanız bugünkü faiz oranları ile 2.224 lira aylık taksit ödemeniz gerekiyor. 5 yıl değil de 7 yıl olsaydı aylık ödemeniz 1765 liraya düşüyor. Vade miktarı uzamaya başladıkça taksitler düşüyor ancak belli bir süreden sonra taksitlerde çok ciddi bir düşüş olmuyor. 

Eğer enflasyonlu bir ülkede yaşıyorsanız bu taksitler zamanla enflasyona da yenilecektir. 2.200 lira taksit ödediğiniz bir ev için ülkede eğer enflasyon varsa %10 gerilemiş olacak yani 2.000 liranın altına bir değere düşmüş olacak. Bu da sizin maaşınızda olacak artışla beraber bir ödeme kolaylığı sağlayacak.

Vadelerin uzaması bir anlamda size avantaj sağlamayabilir. Onun için mutlaka kredi alma aşamasında şube yetkilisi ile beraber, dönemlere bakarak doğru bir şekilde sizin kendi finansal durumunuza göre karşılaştırma yapmanızda fayda var. 

Konut kredisi hesaplama yapılır? 

Tüm bankaların sitelerinde kredi hesaplama araçları var. Bunun dışında internette bütün bankaların kredi faiz oranlarının karşılaştırılmasının yapıldığı hesaplama araçları sunan siteler de var bu sitelerde hem bankaların konut kredisi faiz oranlarını görebilirsiniz hem de vadelere göre uyguladıkları faiz oranları ile taksitleri görebilirsiniz. 

Eğer bir finansal hesap makineniz varsa hesabı kendiniz yapabilirsiniz. Vade sürelerini, faiz oranlarını ya da alacağınız kredi tutarını değiştirerek hesaplama yapabilirsiniz. 

Bugün çekeceğiniz 100.000 TL’lik kredinin 10 yıl sonunda tamamlanacağını düşünerek örnek bir hesaplama yapalım. 1.434 lira taksit tutarı çıkıyor. Ödeme gücünüz 1.600 lira ise daha fazla kredi alabilir, başka konutu almayı tercih edebilir ya da vade süresini kısaltabilirsiniz. 120 ay yerine 96 ayı seçebilirsiniz. Bu defa taksit tutarı 1.625 liraya gelir. 

Bu şekilde kendinize uygun hem vade süresi belirleyebilirsiniz hem de taksit tutarına göre kullanacağınız kredi tutarını değiştirebilirsiniz. 

Sıfır konutlarda 0.79 kampanyası bulunmaktadır. Kamu bankalarında bu krediyi çekebilirsiniz. 0.79 konut kredisi sağlanan konutlar için çok dikkatli bir inceleme yapın daha önceden işlem yapılmamış olmasına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.