Kredi faiz oranları.. Son durum

Kredi faiz oranları yeni alınan karar ile arttırıldı. Politika faizleri arttırıldı ve %15’e geldi. Piyasayı fonlama maliyeti yüksekti. Dolayısıyla politika faizi ile fonlama maliyeti arasında ciddi bir eşitsizlik oluşmuştu. Ama faiz artışıyla beraber eşitlenmiş oldu diyebiliriz. Bu da piyasalara güven getirdi. Faizlerin piyasaya ciddi anlamda etkisi olacak.

Faiz artırımı bekleniyordu. Geçen hafta Merkez Bankası başkanı değişti ve bununla beraber mutlaka faiz artışı geleceği düşünülüyordu. Ancak Cumhurbaşkanı konuşmasında faizle arasının iyi olmadığını belirtmişti. Faiz artışı çıkmayacak gibi düşünce de oluşmuştu ama öyle olmadı merkez faizi yükseltti.

Piyasa bu değişikliklerle beraber artış olacağı için dolardaki düşüş devam etti. Daha aşağı gider mi derseniz gitmez gibi görünüyor.

Faiz artışı otomatikman kredi faiz oranlarını arttırmış durumda. Bugün itibariyle tüm bankalar kredi faiz oranlarını güncellemiş durumda. 1,90 şu an en yüksek seviye. Ortalama 1.50 – 1.60 oranlarında.

Merkezin piyasayı fonlama maliyeti zaten yüksek olduğu için kredilerde 1-1,5 puanlık artış olabilecekti ve bu oldu.

Kredi Faiz Oranları Yükseldi Kredi Almak Mantıklı mı?

Kredi alalım mı bekleyelim mi diye soranlar için şunu diyebiliriz; faizler yükseldi ve yükselmeye devam edecekmiş gibi görünüyor. Kısıtlamaların da gelmesiyle beraber birçok yerde esnaflarda vs. sıkıntı yaşayabilecek. Dolayısıyla önümüzdeki birkaç ay bu böyle devam edecek. Faizlerin düşmesi beklenmiyor. Küçük yatırımcı son 1 hafta 10 gün içinde ciddi zarar etmiş durumda. Kredi kullanacakların beklemesi lazım.

Bankalar yapılandırmaya da artık sıcak bakmıyor. Bu pandemiden sonra kim nereden faiz aldıysa o faiz oranında ödemeye devam etti. Yapılandırma olacak gözüyle de bakmamak gerekiyor. Kredi çekeceklerin yılbaşına kadar beklemek de fayda olduğunu düşünüyorum.

Merkez Bankası haftalık SWAP oranlarını da yükseltti.

Bu durum aslında bize çok yabancı değil. 2018’de özellikle hatırlıyoruz. Faizler ve doların durumunu hatırlıyoruz. Hata yapmamak açısından yakın geçmişi doğru okumak da fayda var. Her kafadan bir ses çıkıyor farkındayım ama görüşleri öngörüleri dinledikten sonra kendi aklınızla hareket etmelisiniz.

Kredi faiz oranları yükselmişken kredi başvurusu yapacaklar için şu durumda en önemli konu panik yapmamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.