Güncel kredi faiz oranları 2020

Özellikle devlet bankalarının 2020 yılına ait güncel kredi faiz oranları vatandaşlar tarafından sürekli takip edilen konular arasında yer alıyor. Sıcak yaz aylarında doların da ateşi yükselmeye başladığı bu günlerde kişisel yatırım kararlarımızda nelere dikkat etmemiz gerekir? Konut fiyatları, konut arzı, daire fiyatları ne olacak? Bu konularda sizleri aydınlatmaya çalışalım.

Eylül ayında fiyatların geriye düşmeye başlayacağı tahmin ediliyor. Şu an ki fiyat artışları fiyat endeksine göre belirleniyor. En son Mayıs ayında %25 oranında fiyatların arttığını biliyoruz.

İstanbul’a baktığınızda ise %35 oranında artışları da gördük. Bölge bölge fiyatlar değişebilir. Fiyatların artış nedeni aslında konut kredi faizlerinin tarihin en düşük seviyesi olan %0.64-0,74 seviyesine düşürülmesiydi. Bu sebeple konut fiyatlarında da artış oldu.

Konut kredisi başvurusu yapacaksanız bilmelisiniz ki; konut fiyatının düşmesi faizden yapacağınız kazançtan daha fazla olmalı. 50.000 lira faiz düşüşünden tasarrufunuz varsa aslında dairenin fiyatının düşüşünden 100.000 lira tasarrufunuz olacak. Dolayısıyla şu an bu rakamlarla borçlanmaktansa düşük faizle borçlanmak daha mantıklı matematiksel olarak da daha makuldür.

Pandemi dönemiyle birlikte piyasaların hareketlenmesi adına Cumhuriyet tarihinin en düşük faizli kredi paketi vatandaşlara sunulmuştu. Kredi başvurularını gerçekleştiren vatandaşlar sorgulama işlemlerini yaparken, diğer taraftan kredi çekecek olan vatandaşlar kredi faiz oranlarını merak ediyor. Kredi çekme düşüncesi olan vatandaşlar bankaların güncel kredi faiz oranlarına ilgi gösteriyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı açıklama ise şöyle; “Temmuz ayında kredili konut satışı, 141 bin 434 işlemle geçen yılın aynı dönemine göre %1000 arttı.”

Peki, güncel kredi faiz oranları ne kadar?

İşte kredi hesaplama yaparken işinize yarayacak olan Vakıf Bank, Ziraat Bankası, Halkbank, Garanti Bankası başta olmak üzere tüm bankaların konut, taşıt, ihtiyaç kredisi faiz oranları..

ZİRAAT BANKASI Güncel Kredi Faiz Oranları:

Tüketici kredisi: 1.12

Taşıt kredisi: 1.15

Konut kredisi: 0.87

HALKBANK Güncel Kredi Faiz Oranları:

İhtiyaç kredisi: 1.21

Taşıt kredisi: 1.15

Konut kredisi: 0.87

VAKIBANK Güncel Kredi Faiz Oranları:

İhtiyaç kredisi: 1.18

Taşıt kredisi: 1.15

Sarıpanjur konut kredisi kampanyası: 0.99

AKBANK Güncel Kredi Faiz Oranları:

Direkt kredi: 1.85

İhtiyaç kredisi: 1.77

Taşıt kredisi: 1.31

Konut kredisi: 1.09

GARANTİ BANKASI Güncel Kredi Faiz Oranları:

İhtiyaç kredisi: 1.39

Konut kredisi: 1.21

Taşıt kredisi: 1.39

İŞ BANKASI Güncel Kredi Faiz Oranları:

İhtiyaç kredisi: 0.96

Taşıt kredisi: 0.87

Ev kredisi: 0.87

TEB Güncel Kredi Faiz Oranları:

İhtiyaç kredisi: 0.88

Taşıt kredisi: 1.16

Konut kredisi: 1.1

YAPIKREDİ Güncel Kredi Faiz Oranları:

Bireysel ihtiyaç kredisi: 1.87

Konut kredisi: 1.04

Taşıt kredisi: 1.04

QNB FİNANSBANK Güncel Kredi Faiz Oranları:

İhtiyaç kredisi: 1.09

Standart konut kredisi: 1.27

Taşıt kredisi: 1.45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.