Bağkur yapılandırma bağkur dondurma ve bağkur ihya kolaylığı geldi

Bağkur yapılandırma için merakla beklenen haber sonunda geldi. Bağkur yapılandırma, dondurma ve bağkur ihya kolaylığı geldi. İşte Bağkur affı hakkındaki ayrıntılar..

Torba yasa ile Bağ-Kurlulara primleri için yapılandırma, dondurma ve ihya kolaylığı geldi. Bu ne anlama geliyor? Normal şartlarda BAĞ-KUR borcu olanlar, esnaf, çiftçi vs. gidip bu borcu yatırmadığınız sürece emekli olamıyordu. Artık o borcu yapılandırmak isterseniz ya faizleri silinecek ya da isterseniz dondurabileceksiniz. Borcunuz silinecek, günleriniz de dondurulacak. Eğer yeterli gününüz varsa borcunuz silindiği için emekli olacaksınız.

Bağ-Kurlular için ihya ne anlama geliyor?

Bağkur ihya geçmiş günlerin tekrar canlandırılıp emeklilikten sayılması anlamına geliyor. Borcu yüzünden emekli olamayanlara fırsat doğdu. 31 Ekim 2020’ye kadar olan prim borçlarını 2 ay içinde ödemeyen ya da yapılandıramayanların borcu silinip, günleri dondurulacak. eğer günlerinizden vazgeçmek istiyorsanız ödeme yapmıyorsunuz, siliniyor. ileride lazım olduğu zaman o günkü şartlardan ödüyorsunuz. bu süreler emeklilik için geçerli olmayacak. Ama ileride kullanabilirsiniz.

Geçmişte bağkur ödeme yapmayanlar, borçlarını yatırmayanlara faaliyetlerini sürdürüyorsa; geçmişte borcunuz var ve hala esnaflık yapıyorsunuz diyelim, 1 kasım 2020’den itibaren BAĞKUR kayıtları yeniden başlayacak. yani yeniden sıfırdan başlatacaklar. daha önce günleri donduranlar 2 ay içinde ihya edilebilecek. Gecikme faizleri enflasyon farkı ve anapara şubat ayına kadar ödemeleri durumunda dondurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek.

Böylece prim eksiği olan ve yüksek prim borcu nedeniyle emekli olamayanlar emekli olacak.

BAĞKUR Yapılandırma Protokolü Ayrıntıları

Bağkur yapılandırma kapsamı oldukça geniş tutularak; 31 Ağustos 2020 tarihinden öncesine ait tüm alacaklar yapılandırma kapsamına alınmıştır.

Gerek taksit süresinin uzunluğu ve toplamda 36 aya kadar ödeme süresi, peşine ödeme avantajı gerekse kredi kartı ile ödeme, elektronik ortamda başvuru imkânı gibi yollarla iş verenlere ve sigortalılara birçok kolaylık sağlanmıştır.

Yapılandırma ile gecikme cezası ve gecikme zammı ile faizlerin silinmesi, borçların Yİ-ÜFE ile güncellenmesi peşin ödemede hesaplanan yiüfenin %90’nının silinmesi, 2 taksit ödeme aşamasında Yİ-ÜFE’nin %50’sinin silinmesi gibi ciddi avantajlar sunmaktayız.

Tabii ihyanın ne kadar olduğunu bir örnekle açıklamak istersek; 1 Ocak 2009’dan 31.12.2010 tarihine kadar 4B sigortalısı dediğimiz bir bağ-kurlunun 24 aylık prim borcunu 2027-2021 rakamlarına göre ödemesi halinde yaklaşık 27 bin TL ödeme yapması gerekirken, yapılandırmaya başvurması halinde bu tutar 9 bin TL’ye kadar düşecektir. Bu da %66 oranında iyileştirme sağlamaktadır.

Bugün burada yapılandırdıkları prim borçlarını ya da ihya edecek sürelere ilişkin borçlarını ödemeleri halinde emekli olabilecek durumda olan bu kapsamdaki sigortalılarımıza bir kolaylık daha sunuyoruz. Birazdan Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası ile iş birliği protokolü imzalayacağız. Protokol ile yapılandırılan borcun ödenmesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılara herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden banka kredisi ile emeklilik imkânı sunulacaktır.

Sigortalılarımız yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son günü olan yani 31 Mart 2021 tarihine kadar aylık 1.60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabileceklerdir.

Kredi taksitleri ise bağlanacak emekli aylıklarından tahsil edilecektir.

Bağkur Affı Protokolünün Ayrıntıları

Kredi iş birliği protokolü kapsamında birikmiş prim borcunun ödenmesi durumunda:

  • 4B den yaşlılık aylığı bağlanacak yani Bağkur’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
  • 4B prim borcunun ödenmesi durumunda 4A’dan yani SSK’dan eski tabiriyle yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
  • askerlik ve doğum borçlanması ödemesi halinde yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
  • durdurulan hizmet sürelerini ihya edilmesi durumunda yaşlılık kaydı bağlanabilecek sigortalılar bulunmaktadır.

Bağkur yapılandırma toplantısı ortak basın açıklaması yapan yetkililerin açıklamarından satır başları ise şöyle;

Bu itibarla sigortalılara bu güzel ve önemli imkânı sunulmasındaki iş birlikleri için sizlerin huzurunda Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank’ın değerli yöneticilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sosyal güvenlik kurumu ile bankamız arasında daha evvel protokoller imzalandı. 2011-2016 ve 2018 yılında protokoller imzalanmıştır. Sadece son 3 protokolden bahsedecek olursak. Bu vesileyle 140.000 vatandaşımız kredilendirilmesi sürecine destek verilmiştir.

Bağkur borcu sorgulama ve bağkur borcu yapılandırma için Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank olarak destek vermekten hakikaten mutluluk düşüyoruz. Emeklilerimizi şubemize bekliyoruz.

Bağ-Kurlu olarak prim gününü ve yaş haddini yerine getirdiği halde prim borcu nedeniyle emekli olamayan binlerce insan var. Bu protokollerle aslında emekli olacaklara emekliliğe niyet edenlere borcu olanlara uygun kredi imkanları sunulmaktadır.

Sosyal güvenlik kurumu ile yapılan bu iş birliğinin herkese hayırlı olmasını diliyoruz.

Bizler de bu iş birliğini bir parçası olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu protokolleri aslında emekli olacaklara, emekliliğe niyet edenlere fakat borcu olanları gene uygun finansman imkanlarıyla 3 devlet bankası imkanlarını zorlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.