Akbank Konut Kredisi Başvurusu

Konut almadan önce bir çok kişinin araştırdığı şeyler; Konut kredisi başvurusu nasıl yapılır? Kredi başvurusunda gerekli belgeler nelerdir? Kredi faiz oranları nelerdir? gibi soruların  yanıtlarını veriyoruz. Vatandaşların ellerindeki paranın üzerine ev alabilmeleri için kredi çekmeleri gerekebiliyor. Akbank konut kredisi başvurusu hakkındaki bu yazımız kredi alabileceğiniz bankalardan bir tanesi olan Akbank hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir.

Akbank’ın 3 farklı konut kredisi bulunmaktadır. Önce bu kredi çeşitlerine yer verip daha sonra kredi başvurusu öncesinde bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

Bunlar;

  • Sabit faizli konut kredisi
  • İndirimli konut kredisi
  • Kentsel dönüşüm kredisi’dir.

Kredi Başvuru Şartları Ve Gerekli Belgeler Nelerdir?

Burada öncelikle kredi başvurusu yapmadan dikkat etmeniz gereken şey almak istediğiniz evin kredi koşullarına uyup uymadığıdır. Burada en çok düşülen yanılgılardan bir tanesi her evin krediye uygun olduğunun sanılmasıdır. Fakat böyle bir durum yoktur. Bu yüzden bakacağınız evin krediye uygun olması gerekmektedir.

Evin krediye uygun olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Elinizdeki tapunun niteliği kısmında mesken, konut ya da daire yazıyorsa eviniz için konut kredisi değerlendirmesi yapılabilir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ekspertizler evinize gelerek değerleme çalışması yaparlar.  Fakat tapunuzda bunların dışında bir şey yazıyorsa ne yazık ki konut kredisi alamazsınız.

Ayrıca arsa tapusuna da maalesef ki konut kredisi verilmemektedir. Diyebilirsiniz ki sonuç olarak ev arsanın üzerine yapılacak, fakat böyle bir durum söz konusu değildir. Bazı hallerde kredi notunuz yüksek ise binanın tamamına ipotek konularak kredi verilebiliyor.

Evinizin yanı sıra sizin de kredi alabilmeniz için Kredi Kayıt Bürosu (KKB) puanınızın yüksek olması gerekiyor. Bu KKB puanı 0 ila 1900 arasında olan bireyden bireye değişen bir finans puanıdır.

Bu puanın değişimi daha önce kredi kartı kullanıp düzgün ödeyip ödemediğinize, eski kredilerinizin taksitlerini zamanında yatırıp yatırmadığınıza göre değişmektedir. Eğer Kredi Kayıt Bürosu (KKB) puanınız düşük ise maalesef ki konut kredisi alamazsınız. Kredi çekmeden önce puanınızı yükseltmeniz gerekmektedir.

AKBANK Konut Kredisi Başvuru Yolları Hangileridir?

Akbank konut kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız ister internet bankacılığından isterseniz de en yakın Akbank şubesinden yapabilirsiniz, elinize tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde alıp şubeye giderseniz yapacağınız başvurular daha hızlı bir şekilde sonuçlanacaktır. İnternet bankacılığından yapılan başvurularda bir miktar zaman kaybı yaşanmaktadır.

AKBANK Konut Kredi Hesaplama Tablosu

Krediler hesaplanırken herkes için farklı bir sonuç çıkacaktır. İnternette konulan tablolar ortalama değerleri göstermektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi her kişinin Kredi Kayıt Bürosu (KKB) puanı farklı olacağından dolayı ödeyeceği faiz miktarı da farklı olacaktır.

Ortalama değerlere bakarsak aşağıdaki resimde 200.000 tl için 120 aylık bir kredi tablosu gözükmektedir.

akbank-konut-kredi-hesaplama
akbank-konut-kredi-hesaplama

AKBANK Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Önerilen başvuru şubeye giderek yapmak olsa da bazı vatandaşlarımızın her zaman boş vakti olmamaktadır. Bu yüzden online kredi başvurusu da oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

AKBANK’tan online konut kredi başvurusu yapmak isteyenler buraya tıklayarak bilgi alabilirler.

Kredi başvurusu hakkında merak ettiklerinizi bize yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.